Podnikej při studiu! 40 nápadů s čím můžeš začít ještě dnes

Blogujeme s Viktorií Tiw

Obsah tohoto článku

Většina podnikatelů vyzkouší několik směrů podnikání, než vybuduje nějaké úspěšné, které je nejen baví, ale i živí. Navíc mnoho lekcí, které se naučíte z provozování vlastního malého podniku, lze přenést do jiných podniků a profesí, díky čemuž je podnikání úžasnou příležitostí k učení pro dospívající. 

Pokud milujete myšlenku pracovat sami na sebe, nenajde se lepší čas na zahájení experimentování s podnikáním, jakým jsou právě studentská léta. Právě proto jsem vytvořila tento seznam 40 nápadů na malé podnikání pro dospívající. Ať už jsou vaše zájmy a cíle jakékoli, najdete zde podnikatelské nápady pro teenagery, které můžete odstartovat s nízkými nebo nulovými počátečními náklady.

Výhody podnikání dospívajících

S přibývajícím věkem a zkušenostmi možná přichází moudrost, ale vstup do světa podnikání v mladém věku vám také může poskytnout jistou výhodu. Dokonce některé z nejznámějších firem na světě založili teenageři, včetně Facebooku, řetězce Ikea, Subway nebo Yankee Candle. 

Máte čas na své straně

Jako dospívající majitel malé firmy máte ten luxus času, abyste zjistili, co ve vaší malé firmě funguje a co naopak ne. Pravděpodobně nebudete mít tolik povinností, jako budete mít později v životě, a pokud po nějaké době zjistíte, že chcete změnit směr své kariéry, budete stále velmi mladí a nic vám tak nebude ve změně bránit.

Vyděláte nějaké peníze navíc

Může být těžké najít práci, která by odpovídala dalším prioritám teenagerů, jako je škola, domácí úkoly a mimoškolní aktivity. Na své malé firmě můžete pracovat, kdykoli je to pro vás nejvýhodnější, takže si snáze vyděláte nějaké peníze navíc, aniž byste byli nuceni obětovat své další priority. 

Máte menší životní náklady

Většina teenagerů zatím nemá velké životní náklady, jakými je nájem, nákup potravin nebo platby za energie. To vám dává jistou výhodu, protože můžete vzít jakékoli zisky, které vyděláte, a reinvestovat je do svého podnikání, abyste jej mohli rychleji rozvíjet. Jakmile budete sami zodpovědní za všechny své životní náklady, pravděpodobně budete muset značnou část peněz, které vyděláte svým podnikáním, použít na pokrytí těchto účtů, což může omezit rychlost růstu vašeho podnikání.

40 nápadů na malé podnikání, které můžete začít jako teenager

Jako teenager pravděpodobně nemáte spoustu peněz, které byste mohli investovat do zahájení nového podnikání. Pravděpodobně máte také další povinnosti, jako je škola, které vám během týdne zaberou hodně času. 

Pokud hledáte dobré nápady pro malé podnikání pro dospívající, tento seznam vás pokryje. Každý nápad na seznamu se vejde do rozvrhu typického teenagera a pro každého se tu něco najde, bez ohledu na to, jaké jsou vaše zájmy.  

1. Streamování

Streamovací platformy, jako je Twitch, se v posledních letech staly velmi populárními a nejlepší tvůrci tím vydělávají spoustu peněz. Živé vysílání je úzce spojeno s hraním her, protože většina tvůrců v tomto prostoru streamuje oblíbené hry a přitom komunikuje se svým publikem. Streameři primárně vydělávají peníze prostřednictvím předplatného a darů od diváků, takže čím více roste vaše publikum, tím více rostou i vaše příjmy. 

2. Fotografie

Pokud máte talent na fotografování, jedná se o dobrý nápad pro malou firmu. Můžete například nabídnout focení portrétů pro jednotlivce nebo firmy, focení produktů pro místní značky, focení akcí pro organizátory nebo místní publikace nebo se dokonce můžete pustit focení vlastních uměleckých fotografií a následně zahájit jejich prodej. Typ fotografie, který vytvoříte, je jen na vás. 

3. Natáčení videí

Žijeme ve stále více vizuálním světě, a přestože existuje spousta potenciálních klientů pro malou firmu zabývající se fotografováním, video se také stává čím dál relevantnějším. Došlo k prudkému nárůstu popularity video obsahu na sociálních sítích i na poli webového designu. Naučit se nějaké dovednosti v oblasti natáčení či střihu a propagovat své služby jakékoli osobě nebo firmě, která chce videoobsah pro své webové stránky nebo sociální kanály, je skvělý nápad na malý podnik pro teenagery.

4. Doučování

Jako teenager jste pravděpodobně buď ve škole, nebo jste ji nedávno absolvovali. Vaše paměť je svěží a na učební materiály i formáty testů jste zvyklí, díky čemuž se dokonale hodíte k doučování studentů v jakýchkoliv předmětech, ve kterých vynikáte. Můžete poskytovat individuální nebo skupinové doučování, které se zaměří na obecný předmět nebo dokonce na přípravu na konkrétní test.  

5. Doručování domů

Není pochyb o tom, že většina lidí si stále více zvykla na doručování věcí domů. Od Amazon Prime po dodávky potravin, myšlenka zůstat doma a nechat si zboží doručit až pře práh byla normalizována. To vytváří nové příležitosti pro podniky s doručováním domů. Pokud máte přístup k autu nebo kolu, můžete nabídnout místní rozvoz potravin nebo jakéhokoli jiného zboží, které lze snadno vyzvednout ve vaší oblasti. 

6. Čištění

Úklid je jednou z věcí, kterou buď milujete, nebo nenávidíte. Pokud jste ten typ člověka, který musí ihned jednat, jakmile vidí, jak se pokoj stává špinavým, nebo dokonale uspořádaná skříň chaotickým skladištěm věcí, může být vaší vstupenkou úklid.

7. Prodej produktů online

Pokud hledáte nápady pro malé online podnikání pro dospívající,
e-commerce může být to pravé pro vás. Můžete se podívat na dropshipping produktu, nákup a prodej něčeho nebo dokonce výrobu vlastního produktu. Ať už prodáváte cokoli, naučit se zakládat a provozovat eCommerce je neocenitelné. 

8. Prodej na řemeslných trzích

Někteří lidé preferují osobní komunikaci se zákazníky. Pokud jste to právě vy, můžete začít podnikat s prodejem na řemeslných trzích. Řemeslné trhy bývají nejvhodnější pro ručně vyráběné a řemeslné výrobky. Toto je jeden z způsobů, jak získat zkušenosti s maloobchodem, aniž byste skutečně museli otevírat svůj vlastní obchod. 

9. Osobní nákupy

Zaneprázdnění profesionálové, rodiče a imobilní senioři jsou potenciálními zákazníky pro osobní nákupy. Vaše podnikání se může skládat z nakupování položek ze seznamu, který vám zákazníci poskytnou, ale můžete také rozšířit své služby, pokud existuje okruh, ve kterém se obzvlášť vyznáte. Můžete například pomoci lidem tím, že budete v rámci svých služeb dělat módní konzultace a následně jim vybírat oblečení. 

10. Učitel/ka hudby

Pokud umíte hrát na nástroj a máte talent na výuku, stát se učitelem hudby je skvělý obchodní nápad. Můžete přijmout tolik nebo jen málo studentů, na kolik máte čas, a dokonce nabídnout skupinové lekce, čímž zvýšíte své hodinové výdělky. Je obohacující vidět, jak někdo postupuje v dovednostech, a zároveň je být učitelem hudby skvělý způsob, jak vydělat peníze a přitom být součástí tohoto procesu. 

11. Hlídání dětí

Hlídání dětí je klasický podnikatelský nápad pro teenagery. Nabízí flexibilitu, může s sebou přinést spoustu zábavy a obvykle můžete začít docela snadno tím, že nabídnete své služby rodinám, které již znáte, a to v sousedství nebo ve své rodině. Jak získáváte zkušenosti, můžete si vytvořit seznam referencí a oslovit více klientů. 

12. Hlídání mazlíčků

Spíš pejsek než miminko? Pak může být hlídání zvířat tím ideálním pro vás. Ať už nabízíte služby venčení psů, hlídání domácích mazlíčků u sebe doma (samozřejmě se svolením ostatních členů vaší domácnosti), nebo zůstanete s mazlíčkem, když je jeho rodina pryč, hlídání mazlíčků je zkrátka pro milovníky zvířat práce snů.  

13. Starání se o domácnost

Když lidé odjedou na více než pár nocí, obvykle potřebují někoho, kdo se postará o úkoly kolem domova, zatímco jsou pryč. Jako domácí hlídač můžete buď zůstat v domech, o které se staráte, nebo zalévat rostliny, přijímat poštu a dělat jakékoli další úkoly, o které vás vaši klienti požádají. 

14. Psaní na volné noze

Psaní na volné noze je perfektním nápadem pro malé online podnikání pro dospívající, kteří se vyznají ve slovech. Většina klientů bude chtít vidět portfolio vaší práce, takže byste se měli prohrabat veškerým psaním, které jste napsali ve škole nebo jinde, a dát dohromady sbírku svých nejlepších prací. Můžete také nabídnout bezplatné služby psaní na volné noze několika klientům, abyste si co nejrychleji vybudovali své portfolio.

15. Mytí aut

Vše, co potřebujete, abyste mohli začít s tímto snadným malým podnikatelským nápadem, jsou houbičky šetrné k autům a prostředek na mytí aut. Pokud své služby chcete posunout na vyšší úroveň, můžete si také pořídit přenosný vysavač, nějaké kartáče a prací prostředek na textilie pro čištění interiérů. Máte-li dostatek potenciálních klientů, budete moci poměrně rychle vydělat peníze, které utratíte za zásoby. 

16. Tvorba obsahu sociálních sítí

Dospívající jsou technicky zdatnější než kdokoli jiný a jsou také více zapojeni do toho, co je online. Díky tomu je tvorba obsahu dokonalou prací pro mladého člověka znalého sociálních médií. Ať už nabízíte tvorbu obsahu pro jiné firmy, nebo pracujete na budování vlastních mediálních kanálů, na vytváření obsahu je možné vydělat spoustu peněz.

17. Poradenství v oblasti sociálních médií

Dalším podnikatelským nápadem pro čaroděje v sociálních sítích je poradenství v oblasti sociálních sítí. Můžete zkontrolovat aktivitu svých klientů na sociálních sítích a poskytnout jim zpětnou vazbu a efektivní plán na základě toho, co si myslíte, že dělají dobře, a co si naopak myslíte, že by mohli zlepšit. Nejlepšími klienty pro tento druh poradenské činnosti by byli ti, kteří se snaží oslovit ostatní dospívající.

18. Blogování nebo vlogování

Pokud máte téma, které vás obzvláště zajímá, založení blogu nebo YouTube kanálu na toto téma je skvělý nápad na malý byznys pro dospívající, který může vést k lukrativním obchodům. Pracovat můžete i z domova! Vybudování fanouškovské základny obvykle chvíli trvá, ale můžete tento čas využít k vytvoření sponzorovaného obsahu blogu nebo vlogu.

19. Terénní úpravy

Tolik podniků v dnešní době vyžaduje spoustu času stráveného za počítačem a pro zaměstnance je to nejenom nezdravé, ale ani nestíhají žádoucí práce kolem domu. Takže pokud jste outdoorový typ, můžete se tomuto osudu vyhnout tím, že začnete podnikat v oblasti terénních úprav. Je to dobrý nápad na malý podnik pro dospívající, protože to lze snadno dělat o víkendech a postupně můžete své služby rozšiřovat. Můžete začít sekáním trávníků a rozvíjet své dovednosti krajinářství, abyste mohli pracovat i na zahradách.  

20. Podcasting

Podcasty jsou dnes nejvíce fascinující formou nových médií, přičemž jsou k dispozici specializované podcasty na téměř jakékoli téma, na které si vzpomenete. Pokud pro váš podcast existuje publikum, můžete vydělávat peníze nabízením předplatného placených epizod na platformách, jako je Patreon nebo iTunes.

21. Grafický designér

Po grafických designérech je vždy poptávka, protože podniky se v dnešní době potřebují odlišit výraznými vizuály. Pokud umíte používat programy jako Photoshop, může to být pro teenagery opravdu lukrativní obchodní nápad

22. Návrhář obalů

Pokud byste se chtěli ještě více zaměřit na své dovednosti grafického designu, můžete se zaměřit na obalový design. To by vyžadovalo určité znalosti různých obalových materiálů a tiskových procesů, ale extra specializované znalosti vás odliší od ostatních designérů.

23. Návrhář karet a papírnictví 

Toto je snadný nápad na malý podnik pro dospívající, kteří se zajímají o ilustrace. Můžete vytvářet návrhy a nechat si je vytisknout v relativně malých množstvích a prodávat je ze svého online obchodu kamkoliv do obchodů se suvenýry či dalším maloobchodníkům.

24. Předplatitelský newsletter

Zpravodaje ještě před pár lety vypadaly jako minulost, ale jsou zpět, a to ve velkém stylu. Vytvořením newsletteru pro odběratele na platformě, jako je Substack, můžete vytvořit spolehlivý, polopasivní tok příjmů pouhým psaním o tématu, které vás zajímá. Bude to však muset být něco, čím si zvládnete vybudovat publikum. Byli byste překvapeni, kolik lidí je ochotno zaplatit pár korun měsíčně za psaný obsah, který je pro ně relevantní.

25. Pečení vlastních dortů

Sociální sítě zvedly laťku, pokud jde o zakázkové dorty, s neuvěřitelnými výtvory, které plní feed milovníků dortů. To také vyvolalo zvýšenou poptávku po zábavných tvarech a vzorech dortů. Tuto poptávku můžete naplnit nabídkou vlastních vlastních dortů k narozeninám a jiným zvláštním příležitostem.

26. Muzikant 

Lidé rádi poslouchají živou hudbu, takže pokud hrajete na nějaký nástroj nebo jste součástí kapely, můžete si založit vedlejší podnikání hraním koncertů. Dobrým místem pro začátek je hraní na akcích, večírcích a v restauracích.

27. Vyřizování pochůzek 

Lidé jsou zaneprázdněni a občas pro ně může být pomoc s otravnými pochůzkami opravdu cenná. V tomto byznysu jste v podstatě najatý asistent, který pomáhá s jakýmikoli úkoly, které váš klient potřebuje, aby se udělaly.

28. Technické nastavení a podpora 

Teenageři jsou téměř vždy technicky zdatnější než dospělí, zejména než senioři. Můžete pomoci lidem ušetřit nervy při učení se s novými technologiemi tím, že jim nabídnete, že jim vše potřebné nastavíte, zaškolíte je nebo jim poskytnete technickou podporu. Nabídka této služby seniorům je skvělý způsob, jak začít. 

29. Módní návrhářka

Máte-li šicí stroj, můžete vyrábět a prodávat své zakázkové módní kousky. Je také možné, aby vaše položky vyrobila třetí strana, i když to může být trochu drahé pro teenagera, který právě začíná s prvním podnikáním. 

30. Webdesignér

Již dávnou jsou pryč doby, kdy se podnikání mohlo obejít bez webové stránky, nebo kdy se obešlo s alespoň tou základní. Většina podniků v dnešní době vyžaduje pěkně vypadající, profesionálně navržené stránky. Nemusíte nutně znát spoustu kódu, protože existují vynikající online stránky, které můžete použít k dokončení práce. 

31. Tisk na vyžádání 

Toto je skvělý nápad na malé podniky pro dospívající, kteří chtějí pracovat z domova, protože ani nemusíte chodit ven a posílat balíčky. Místo toho, když prodáváte produkt s tiskem na vyžádání, poskytovatel vytiskne váš návrh a zašle produkt vašemu zákazníkovi.

32. Ilustrátor nebo malíř 

Od karikatur na večírcích po vlastní portréty na svátky, existuje spousta způsobů, jak si jako teenager vydělat peníze ilustrováním nebo malováním. 

33. Tvůrce dárkového koše

Vlastní dárkové koše jsou oblíbeným dárkem pro zvláštní příležitosti a kolem svátků si jich firemní klienti mohou zakoupit desítky nebo dokonce stovky, aby je věnovali svým zaměstnancům nebo svým klíčovým zákazníkům. 

34. Party dekoratér

Party dekoratéři pomocí dekorací pomáhají oživit vize svých klientů. Abyste mohli začít, nemusíte kupovat spoustu dekoračních předmětů. Místo toho si můžete projít zadání klienta, získat položky a po schválení je zakoupit s rozpočtem od klienta.

35. Přepisovatel

Přepis zahrnuje přepsaní toho, co slyšíte ve zvukových nebo video souborech. Pro lidi, kteří píší velmi rychle a mají nadprůměrný smysl pro detail, to může být lukrativní byznys. Obvykle budete placeni projektem, takže pokud zvládnete pracovat rychle, zvýší to váš potenciál výdělku.

36. Návrhář šperků

Základy výroby šperků se můžete naučit na YouTube a základní vybavení na výrobu šperků můžete získat relativně levně na Amazonu nebo v obchodech s řemeslnými potřebami. Designová část je zcela na vaší fantazii.

37. DJing

DJingové akce ve vaší škole, na soukromých večírcích nebo dokonce v obchodech nebo na jiných veřejných akcích jsou dobrým nápadem na malý byznys pro dospívající, který můžete později rozšířit, pokud vás to bude bavit. Jedná se o dobré podnikání pro někoho se širokými znalostmi hudby, který miluje dav.

38. Dárkové balení

Pokud chcete začít se sezónnějším podnikáním, které vrcholí kolem Vánoc, balení dárků je ideální volbou. Pokud dokážete své balicí práce vylepšit pomocí poutavých stuh a dalšího příslušenství, určitě získáte více objednávek a doporučení.

39. Mytí oken

Místní podniky ve vaší oblasti by pravděpodobně mohly používat běžný čistič oken, tak se jich zeptejte, zda si jej nemůžete zapůjčit. Pokud se vám podaří získat spoustu klientů v jedné oblasti, můžete je obejít všechny za jeden den, abyste maximalizovali výdělky svého podnikání v oblasti čištění oken.

40. Výroba svíček

Svíčky jsou stálicí, protože dokážou zkrášlit atmosféru v místnosti. Je to dobrý nápad na malý podnik pro dospívající, protože všechny potřebné součásti můžete získat v malých množstvích a začít u vaší kuchyňské linky. Poté, jak dosáhnete většího prodeje, můžete se poohlédnout po vybavení a rozšířit svůj podnik. 

Každý podnikatel byl jednou začátečník. Založení vlastního podnikání se může zdát zastrašující, ale jako teenager máte spoustu času na učení. Pokud nyní můžete získat nějaké zkušenosti s podnikáním v reálném světě, slibujeme, že toho nebudete litovat, když budete postupovat ve své kariéře.

Přidej se do mé skupiny “Ženy v online světě“, kde to vážně žije!

Kde učím ženy jednoduše a stručně to vše o blogování, copywritingu, online podnikání a dalších zajímavých oblastech. 

Najdeš tam kamarádky, které baví to stejné co tebe. Pořádají se tam tématické dny a také další zajímavé akce jako BLOGGERFEST, výzvy nebo tam najdeš speciální dárečky a slevy. 

Pojď se se mnou učit novým věcem a růst v úspěšnou a sebevědomou ženu!

Do skupinky!

Doporučený obsah:

viktorie-tiw-blogerka

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

Stáhni si e-booky zdarma

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Bonusový balíček pro rozvoj vašeho digitálního byznysu

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *