POSLEDNÍ vydání e-magazínu ONLINE stahuj TADY!

Píši deník každý den, aneb jak i vy můžete mít tento zvyk?

Obsah tohoto článku

Tento příspěvek může obsahovat přidružené odkazy. To znamená, že pokud kliknete na odkaz a zakoupíte něco, co doporučuji, dostanu malou provizi bez dalších nákladů. Jako spolupracovník společnosti eHUB.cz vydělávám na sponzorovaných nákupech. To pomáhá udržovat můj web funkční a aktuální. Děkuji za vaší podporu!

Existuje mnoho výhod, které s deníkem přicházejí, a pokud jste to zažili alespoň jednou, budete si chtít udělat z deníku svůj zvyk.

Zvláště pokud také uvíznete v cyklu – nákup deníku, nálepek, zvýrazňovačů a dalšího, aby to bylo roztomilé, ale nakonec se stane jako vždy a zapomenete na deník, nebo na něj prostě nemáte čas už.

Roztomilé deníčky, zápisníky a další tvořící materiál najdete v Agátině světě.

Nechcete ani přestat psát, protože vám to tak pomáhá, ale někdy jsou zkrátka věci mimo naši kontrolu, které nás přimějí na náš milovaný deníček zapomenout nebo jej na nějaký čas odložit do pozadí.

Zažila jsem dny, kdy jsem potřebovala deník. Hlavou mi poletovaly myšlenky jako roj včel, potřebovala jsem si je utřídit, stejně jako své emoce, které jsem pociťovala. Nedokázala jsem se na nic pořádně soustředit a jediným východiskem z toho uzlíku pocitů a myšlenek bylo je vypsat do deníčku.

Psát deník jsem si začala někdy v jedenácti letech. Psávala jsem každý den večer, všechny své zážitky, pocity, první lásky.. Však to znáte. Později však mé psaní odešlo do povzdáli stejně jako další mé zájmy. Nastoupila jsem na střední poté na vysokou, otěhotněla…. Z mého života se pomalu, ale jistě stával chaos. Stále jsem měla hlavu plnou nevyřčených a nezodpovězených otázek, myšlenek a pocitů. Nedokázala jsem se pořádně nikomu svěřit a každý večer se převalovala někdy i hodiny na posteli, než jsem dokázala uklidnit svou mysl, abych mohla spát.

Přečtěte si také „Proč je dobré vést si deník a proč si jej vedu i já?“

Jsme zkrátka lidé. Občas zapomínáme. Někdy jsme roztržití a někdy máme hlavu plnou nápadů a představ, jak bychom to vše chtěli, ale realizovat to, už nám někdy tolik nejde. I já taková ještě nedávno byla. Nedochvilná, plná nápadů, které jsem jen zřídka kdy dokázala realizovat a hlavně plná pocitů a myšlenek, které mě doslova pohlcovali. Dnes už je to jinak. Za ty roky jsem si osvojila pár „technik“ a psaní deníku se stalo mým každodenním zvykem a především první věcí, kterou začnu dělat, když mám kreativní chvilku a napadají mě nápady na nové projekty.

Zdroj: freepik.com

Tipy, které vám pomohou udělat si z deníčkování svůj zvyk

#1

Uchovávejte deník na viditelném místě: kde ho můžete vidět, když se probudíte a než jdete spát.

#2

Mějte sledovač návyků: nejlépe v tomto deníku, když jej otevřete, abyste zaškrtli své každodenní návyky a přitom vezmete do rukou svůj deník, jistě vás popadne chuť si o svých pokrocích napsat alespoň jednu větu. Ikdyž je to jen pár odstavců či jedna věta, stane se z toho časem váš další návyk a později už samozřejmost.

#3

Deník v telefonu: deník v telefonu je mnohem jednodušší než deník v papírové podobě. Je přístupný, můžete psát kdekoli a spotřebovává méně vůle, protože svůj telefon již hodně používáte.

Na začátku jsem si zapisovala své myšlenky a pocity do své aplikace pro poznámky, ale nepovažovala jsem to za „deníčkování“ a pokaždé, když jsem se podívala na svůj papírový deník v polici, cítila jsem se špatně.

Místo aplikace pro prosté poznámky můžete také použít deníkové aplikace. Občas jsem si některou z nich sama stáhla, zvláště v době, kdy jsem si deníček nevedla pravidelně, ale toužila jsem se ke svému zvyku vrátit, bohužel nikdy mi žádná aplikace nedokázala nahradit ten pocit, když si píši do klasického deníku, vybarvuji stránky, kreslím obrázky, lepím výstřižky z časopisů či fotky, dokresluji…. Byl to nejen zvyk, ale i jistá forma uklidnění mysli a relaxace.

Zdroj: freepik.com

#4

Nastavit náladu: při psaní je třeba si vytvořit příjemnou atmosféru, která vám pomůže lépe vyjádřit vaše pocity a dostat to ze sebe všechno ven! Abych tak učinila, dbám na:

  • Čistý prostor pro deník – ať už píšete u psacího stolu, v posteli nebo na terase, je třeba, abyste měli okolo sebe čisto. Nechcete přece, aby na deníku byly skvrny od kávy nebo špína. Stane se vaší vzpomínkou na minulé časy a o ty je třeba pečovat.
  • Pohodlné místo
  • Zapalte vonné svíčky se svou oblíběnou vůní
  • Příjemná a hřejivá deka – zvláště když píši v posteli nebo křesle, miluji ten pocit, když se zachumlám do jemné chundelaté deky, uvařím si kafé a vypíši se ze svých pocitů a myšlenek…
  • Ticho nebo příjemná klidná hudba u které zapomenete na okolní svět a ponoříte se do hlubin vašeho nitra a začnete vše psát do vašeho deníku…
Originální a kreativní potřeby pro „zkrášlení“ vašeho deníku najdete i na Aliexpress

#5

Mějte deníkovou nápovědu / šablonu / výzvy: Výzvy v deníku jsou věty, které vyžadují odpověď. Hluboké odpovědi. Pokud nemáte o čem do deníku psát, deníkové výzvy vám pomohou pomoci „nakopnout“ tohle psaní.

K dispozici jsou deníkové výzvy pro duševní zdraví, objevování sebe sama, zamyšlení se nad prožitým dnem, stravovací návyky, ranní rituály atd.

Přečtěte si také článek „47 nejlepších deníkových výzev, které stojí za to vyzkoušet“

#6

Pište o nejmenších věcech: o tom, co jste cítili, vyprávějte malou událost, která vás potěšila nebo naopak rozesmutnila, pište o svých emocích, používejte to jako deníkovou terapii, jako zápisník, cokoli chcete. Jen si něco zapište! To je důležité při osvojení si nového zvyku. I když malý krok, přesto jej udělat den co den!

#7

Stanovte si realistické cíle: stanovte si realistické cíle, jako je „psaní deníku“, místo toho, abyste po sobě chtěli hned „deníkovat“ denně v příštích 30 dnech. Důležité při osvojení nového zvyku je nějak začít. Je jedno jestli ze začátku budete „deníkovat“ jednou či třikrát týdně, zda si budete zapisovat jen jednu větu či popíšete celou stránku. Je třeba začít a krok za krokem si nový zvyk osvojit až natolik, že se pro vás stane samozřejmostí a aniž byste si to uvědomili, přijde den a vy zjistíte, že saháte po deníku automaticky….

Zdroj: freepik.com

Na závěr…

Abyste si udělali z psaní deníku zvyk, musíte si toho být vědomi, a proto si deník udržujte na viditelném místě.

Pomůže také nastavit připomenutí nebo sledovat blogery, kteří tento zvyk nejen pravidelně realizují, rovněž jej také sdílí s ostatními. Spousta blogerů má svůj blog jako „internetový deníček“. Sdílí se svými čtenáři své pocity, myšlenky i zážitky. Inspirujte se od nich, jak na „deníčkování“ a možná místo papírového deníku, sáhnete rovnou po tom internetovém.

Seznam FB stránek a skupin, kam se můžete přidat a čerpat inspiraci:

Zdroj: freepik.com

Perfektní seznam blogů, které můžete začít sledovat a okoukat od nich, o čem oni píší a inspirovat se tak pro svou deníkovou formu můžete najít zde.

Existuje tolik kreativních deníků (se zámkem, či bez něj, linkované nebo prázdné, předepsané, čisté, kroužkové, šité….), na internetu najdete také deníčkové sady, které obsahují nejen deníček, ale i psací potřeby, doplňkový kreativní materiál apod. Jistě vás nabízené deníčky nadchnou pro vedení vlastního deníku, nebo byste se mohli držet jen pera a papíru, i tak spousta z nás začínala.

Nezapomeňte upřednostnit sami sebe. Psaním deníku byste si měli vyčistili hlavu. Tyto tipy nebo s malou úpravou pro vás budou fungovat. Jen je potřeba na tom zapracovat a vytrvat! Nic není hned. Dokud nenajdete metodu psaní, kterou milujete. A až ji najdete, držte se jí! Změní vám to život.

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem kreativní blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.