Milé dámy, holky, mámy, milé online podnikatelky, kolik z vás pracuje z domova? Tipuju, že všechny. Některé jen částečně, některé občas, a spousta z vás i na full-time. Věnujete svému podnikání všechno, dřete, makáte celé dny a možná i noci. Ruku na srdce, kolik energie, času a peněz jste věnovaly svému vlastnímu domácímu pracovnímu místu? Jak moc myslíte na sebe? Zařídily jste si pohodlnou pracovnu, nebo si s notebookem na klíně kazíte záda na pohovce v obýváku?
Pracujeme na home office
Zařídit si pohodlné pracovní místo je pro práci na home office zásadní. Potřebujete klid, plné soustředění, dostatek místa na rozložení a uložení pomůcek a také pracovní prostředí adekvátní typu práce, kterou vykonáváte. Jiné pracovní místo potřebuje designérka, jiné účetní a jiné markeťačka. A také je potřeba sladit provoz domácnosti s pracovními aktivitami tak, aby vám šla práce od ruky, vzájemně jste se nerušili s ostatními členy domácnosti. A co je úplně nejdůležitější, aby vaše tělo i mysl zůstaly stále ve skvělé kondici. Pokud máte samostatnou pracovnu, máte vyhráno. Ale pokud potřebujete vměstnat pracovní kout někam do bytu, už to chce trochu kreativity a plánování. Podíváme se společně, jak na to.
Vlastní pracovna
Máte to štěstí, že má vaše vlastní pracovna dveře, které můžete zavřít a v klidu pracovat? Važte si toho. Zavřete je a začněte přemýšlet o tom, jak ji co nejlépe vybavit ke svému prospěchu. Úplný základ je přiměřeně velký pracovní stůl a kvalitní ergonomické pracovní křeslo. O tom, jak vybrat stůl do pracovny a k němu kvalitní sezení, bylo popsáno mnoho a informace je možné snadno vyhledat. Ale slyšely jste už o polohovacích stolech, které umožňují střídat práci v sedě a ve stoje? Oceníte je především tehdy, pokud u práce trávíte celé dny. Střídání pracovních poloh pomáhá předejít různým zdravotním obtížím a přispívá k lepšímu soustředění i náladě. Stůl je možné výškově nastavit ručně nebo i elektrickým ovládáním a oblíbené si uložit do paměti.
Pracovní kout
Často je pracovní kout součástí nějaké jiné obytné místnosti, obývacího pokoje, kuchyně nebo i ložnice. Tady je opět důležitá volba psacího stolu a kancelářské židle, musí splňovat parametry pro zdravé sezení. Pokud je to možné, využijte celou čelní stěnu nad psacím stolem a vybudujte si úložné prostory, nejlépe uzavíratelné. Vyplatí se pořídit si ke stolu kontejner se zásuvkami, abyste měli kam uložit pracovní potřeby, až skončíte práci. Ideální je pracovní kout oddělit od zbytku místnosti posuvnou dělící příčkou, dveřmi nebo alespoň závěsem. A mezi námi, v ložnici by pracovní kout neměl být vůbec. Ale pokud nemáte jinou možnost, kam pracovní koutek umístit, je nutné jej od zbytku ložnice oddělit.
Pracovna ve skříni
Pro úplně malé byty máme skvělý tip. Umístěte pracovnu do skříně! Dnešní doba, kdy se technika minimalizuje a notebooky už se vejdou i do dámské kabelky, tomu nahrává. Jen si to představte, otevřete dvířka skříně, vysunete pracovní desku, přijedete s pracovní židlí na kolečkách a práce může začít. A až skončíte, vše jednoduše zavřete zpět do skříně a budete zpět v obývacím pokoji. Pracovnu ve skříni je dobré nechat si vyrobit na míru. Využijete každý centimetr, který máte k dispozici a skříň si necháte vyrobit tak, aby ladila se zbytkem místnosti. Pro pracovnu umístěnou ve skříni doporučujeme posuvná dvířka nebo stahovací rolety. Vyšší investice do nábytku na míru se vám časem mnohonásobně vyplatí.
Ať už máte doma celou místnost pro sebe nebo jen pracovní místo ve skříni, vždy je třeba dbát na dobré osvětlení a správné nastavení výšky stolu a pracovní židle. Pokud je to možné, zvolte vhodnou barevnost pracovního prostoru, podle toho, jaký typ práce vykonáváte. Zkrátka, vybudujte si osobní místo, které vás bude podporovat, pověste si energetizující obrázky, nástěnku s motivačními citáty, používejte vonné esence. Všechny tyto maličkosti se sčítají a pomáhají tak budovat vaše báječné pracovní místo, kde se vám bude krásně tvořit.
Martina Volná, autorka blogu interior.design