Psaní deníku, jako klíč ke klidné mysli a úspěšnému podnikání

Blogujeme s Viktorií Tiw

Obsah tohoto článku

Už jste někdy slyšela o journalingu? Je to mocný nástroj pro sebepoznání, seberozvoj a sebelásku. Zjednodušeně řečeno jde o formu psaní deníku. V tomto článku bych vám ráda přiblížila, co se pod tímto pojmem skrývá a jak jej můžete využít ve svůj prospěch. Ať již jako studentka, žena na mateřské, či rodičovské dovolené nebo podnikatelka, můžete využít psaní deníku, jako možnosti k nahlédnutí do svého nitra. Psaním si můžete posílit sebedůvěru a sebelásku, nastartovat svou cestu k cílům, plánům či snům. Pojďte se na journaling podívat pěkně od začátku a naučte se jej využít na maximum. Přetvořte vaše skryté touhy na realitu a staňte se tvůrkyní svého života, pomocí psaní deníku.

Co je to journaling?

Podívejme se spolu na pojem journalingu. Jak jsem již zmínila, jedná se o metodu psaní deníku. Ale čím se tedy liší, od klasického zaznamenávání každodenních událostí, vzpomínek a záznamů? Journaling využívá různé metody, kterými vás posouvá k vnitřnímu sebepoznání, seberozvoji a pomáhá vám zaměřit se na své pocity a myšlenky. Můžete tak lépe reflektovat všechny poznatky a následně s nimi dál pracovat. Journaling je nástroj, který pomáhá získat hlubší porozumění sama sebe a objevit vaši jedinečnost. Díky psaní deníku touto metodou, můžete nalézt nové perspektivy v životě, nebo hluboce pracovat se svým nitrem. Zkusíte to taky?

Psaní deníku jako klíč k růstu a sebepoznání

Psaní deníku přináší řadu přínosů, které jako podnikatelka nebo žena, která plánuje začít podnikat, využijete na své cestě. Pomáhá zlepšit sebeuvědomění, což je klíčové pro efektivní rozhodování a sebepoznání. Také podporuje dosahování cílů, protože si můžete vytvořit jasnou představu o tom, kam směřujete a jak se tam dostat. Navíc deníkováním budete zvládat lépe stresové situace a získáte postupně větší sebejistotu ve vaší práci. Stránky deníku vám poskytnou prostor pro reflexi a sebepoznání. A to jsem zmínila jen několik základních benefitů, které vám journaling může přinést. Jeho možnosti jsou mnohonásobně větší a velmi přínosné. To ale nepoznáte jen z teorie. Pokud chcete deníkování poznat, prostě začněte psát a uvidíte sama.

„Deník je tajemným spojencem podnikatelů.
Je to způsob, jak zaznamenávat minulost,
reflektovat nad přítomností a snít o budoucnosti.“
Richard Branson
(britský obchodní magnát a astronaut)

Objevte sílu psaní

Mezi dvě základní techniky journalingu, které bych vám stručně ráda přiblížila, patří journaling prompts a free writing.

Journaling prompts jsou deníkové otázky, které vám pomáhají zaměřit se na určité téma, nebo aspekt vašeho podnikání a osobního rozvoje. Například můžete sepsat své cíle pro příští rok, zvážit své silné a slabé stránky, či prozkoumat oblasti, které potřebujete zlepšit. Slouží jako podnět k záznamu vašich myšlenek, pocitů a zkušeností do deníku. Stačí si vybrat jednu otázku (nebo více) a zodpovědět ji prostřednictvím psaní. Otázka může být konkrétní (např. „Co mě dnes nejvíce potěšilo?“) nebo obecnější (např. „Jaké jsou mé cíle v životě?“). Vaším úkolem je nechat své myšlenky volně proudit a zapisovat odpovědi, které se vám nabídnou. Používání deníkových otázek je individuální a záleží na vašich preferencích. Klíčové je pravidelnost a otevřenost vůči procesu psaní a reflexi. Journaling prompts jsou nástrojem, který vám pomůže odhalit a prozkoumat nové perspektivy a možnosti.

Naopak free writing, neboli volné psaní, je technika, při které píšete nepřetržitě po určitou dobu bez cenzury nebo hodnocení. Tato metoda vám umožňuje uvolnit svou kreativitu a podpořit proud myšlenek. Pro podnikatelky je free writing skvělým způsobem, jak překonávat bloky mysli, objevovat nové nápady a rozvíjet svou intuici. Stačí si nastavit časomíru (ze začátku doporučuji pět minut, později zvyšovat až ke třiceti), a pustit se do psaní. Nepřemýšlejte nad chybami, nad gramatikou či vizuální stránkou psaní. O to při volném psaní nejde. Jde o zaznamenání toku vašich myšlenek. Napoprvé možná nepoznáte přínos, této techniky. Při pravidelní praxi ale pocítíte nával kreativity, nápadů a zajímavých poznatků o vašem podvědomí.

Deník pro vaši duši, aneb cesta k vnitřní rovnováze

Journaling je vynikajícím nástrojem pro dosažení klidu a harmonie ve vašem životě. Jednou z účinných technik, které můžete využít při psaní deníku, je i ranní a večerní rutinní psaní. Díky pravidelnému psaní ráno, budete začínat den s jasnou myslí a záměrem, a večer jej ukončíte s pocitem vnitřního klidu, vděčností a s uvolněnou hlavou. Jak na to?

 • Ráno si najděte chvilku na sebe a zaznamenejte své ranní myšlenky, pocity a záměry. Zamyslete se nad tím, jak chcete prožít svůj den. Pište o svých cílech a záměrech, kterých chcete dosáhnout. Tímto způsobem si vytváříte pozitivní a inspirativní základ pro váš den.
 • Večer si pak udělejte čas na zpomalení a vyčištění své mysli. Zapište si své zážitky a dojmy z dne, rozepište své emoce a zpracujte události, které vás ovlivnily. Prozkoumejte, co se vám podařilo a co jste se naučila. Vytvořte si seznam toho, za co jste vděčná. Můžete si také najít chvíli pro uvolnění negativních emocí a přijetí sebe sama.

Pomocí pravidelného psaní deníku, ráno a večer, můžete posilovat svou vnitřní rovnováhu, získávat jasnější perspektivu na svůj život. Chcete-li více inspirace, pro vaše rutinní psaní, sledujte fan page Deníkování.

Sedm statečných aneb journaling prompts pro podnikatelky

Jako další příklad, jak lze využít psaní deníku ve vašem podnikání, jsem připravila sedm tematických okruhů a deníkových otázek (journaling prompts), které můžete využít při práci na svém podnikatelském projektu. Stačí si vzít svůj deník, pero a udělat si chvíli čas, sama na sebe. Pak se pusťte do psaní.

 • Vize a cíle: Zapište si svou vizi a dlouhodobé cíle pro váš podnikatelský projekt.
  Jak si představujete svůj úspěch? Čeho chcete dosáhnout a za jak dlouho?
 • Silné stránky a schopnosti: Zaměřte se na své silné stránky a schopnosti, které vám mohou pomoci při budování vašeho podnikání.
  Co vás odlišuje od konkurence a jaké dovednosti vám umožňují poskytovat jedinečnou hodnotu pro vaše zákazníky či klienty?
 • Překážky a výzvy: Identifikujte překážky a výzvy, které jste v práci na svém projektu či podnikání čelila.
  Jak jste se s nimi vyrovnala a jak se z nich poučila? Jak můžete využít tyto zkušenosti k dalšímu růstu a rozvoji?
 • Inspirace a motivace: Zapište si zdroje inspirace a motivace, které vám pomáhají při práci na vašem projektu. Může to být kniha, osoba, citát nebo zážitek.
  Co vás inspiruje a jak tuto inspiraci využíváte ve vaší práci?
 • Inovace a kreativita: Přemýšlejte o nových nápadech, inovacích a způsobech, jak posunout váš projekt nebo podnikání dopředu. Zapište si své myšlenky a nápady.
  Jak můžete být kreativní ve svém přístupu, produktech, službách nebo marketingu?
 • Růst a rozvoj: Zaměřte se na svůj osobní růst a rozvoj jako podnikatelka.
  Jak se rozvíjíte ve svých dovednostech a znalostech? Jaké kroky podnikáte ke svému profesnímu rozvoji?
 • Ocenění úspěchu: Udělejte si čas na ocenění svých úspěchů a dosažených milníků ve svém podnikání. Zapište si, co jste již dokázali a jaké jsou vaše největší úspěchy.
  Jakým způsobem vám tato ocenění a úspěchy pomáhají udržovat váš elán a sebedůvěru?

Objevte svůj potenciál

Využijte sílu journalingu pro nastavení vaší mysli, osobní růst a pro úspěšné podnikání. Jediné, co potřebujete je deník, chuť na sobě pracovat a chvíle pro psaní. Journaling je úžasný nástroj. Můžete díky němu výrazně ovlivnit váš osobní i podnikatelský život. Deník vám může pomoci získat hlubší porozumění sebe samé, rozvíjet vaši kreativitu, nápady i strategie. Můžete zkoumat vaše myšlenky, podpořit vaše silné stránky a najít svůj potenciál. Vaše deníkové zápisky se stanou vaším inspirativním průvodcem na vaší cestě za úspěchem. Nechte své myšlenky proudit na papír.

Začněte dnes a objevte sílu journalingu pro váš seberozvoj

Věřím, že se journaling stane vaším silným spojencem na cestě k vašemu podnikatelskému úspěchu. Neodkládejte psaní a začněte ještě dnes. Deník je magickým klíčem ke splnění vašich přání. Pokud budete chtít rozvíjet své psaní více a inspirovat se, co přesně psát, můžete se přidat do skupiny na Facebooku „Pojď si psát deník“, kde najdete různá journalingová cvičení, výuková videa či pracovní listy ke stažení. A také bych vás ráda pozvala na web Deníkování.cz, kde naleznete nejenom zajímavé informace a blog s články o journalingu, ale i třeba 30 sebeláskových journaling prompts, které jsou zdarma ke stažení a pomůžou vám začít s vaším psaním.

„Začněte si psát deník a staňte se tvůrkyní svého života. Ráda vám ukážu, jak na to.“

Lenka Drdácká

Autorka článku: Lenka Drdácká, Denikovani.cz

Zdroj fotografií: pexels

Doporučený obsah:

viktorie-tiw-blogerka

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

Stáhni si e-booky zdarma

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Bonusový balíček pro rozvoj vašeho digitálního byznysu

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *