Jak psát poutavé články, které si získají každého čtenáře

Blogujeme s Viktorií Tiw

Obsah tohoto článku

Jednou z nejdůležitějších věcí, pokud si vedete vlastní blog, je přilákání čtenáře a udržení jeho pozornosti po co nejdelší dobu. Jak by měly vypadat ideální články, od kterých vaše publikum doslova nebude moci odtrhnout oči? Pojďme se na to podívat.

Ujasněte si, na koho chcete cílit

Pokud si již v začátcích ujasníte, na jaké publikum chcete svými články cílit, ušetří vám to spoustu času i energie. Zamyslete se proto nad tím, kdo chcete, aby se stal vašim čtenářem, a podle toho určete témata, která dané publikum budou zajímat. Samozřejmě váš blog může mít několik zaměření, ne striktně vymezené pouze jedno, avšak vždy je důležité držet se alespoň nějakých zajetých pravidel a struktury. Nejen, že vám to usnadní práci, ale čtenáři budou již dopředu vědět, na jaký výtvor se od vás mohou těšit a zda se vás vyplatí sledovat dlouhodobě, či nikoliv. 

Představte si proto téma, ideální publikum a na základě toho určete hlavní sdělení článku. Ve chvílích, kdy si své publikum nedokážete barvitě představit, přizvěte na pomoc webové statistiky, které vám například prozradí, jak si který vydaný článek vedl. Díky tomu budete mít konkrétnější představu, jakým směrem se orientovat. Na základě statistik neorientujte pouze svůj blog, ale taktéž i sociální sítě.

Osvojte si potřebné znalosti

Při psaní o vybraných tématech je vždy vhodné, abyste o nich měli co nejvíce znalostí. Neznamená to však, že o vybrané problematice můžete psát pouze v momentě, kdy jste doslova profíkem v oboru. Při sepisování článku si však všechny obsažené informace ověřujte u věrohodných zdrojů, abyste svým čtenářům nepředávali mylné myšlenky. A pokud se náhodou spletete, nebojte se přiznat vlastní chybu, naopak vaši čtenáři určitě ocení upřímnost a nápomocnost. 

Ve většině případů se najde někdo, kdo o vybraném tématu ví méně informací než vy, proto můžete být nápomocní i ve chvílích, kdy jste se o vybranou tematiku začali zajímat teprve nedávno. 

Své emoce neberte na lehkou váhu 

Ve chvílích, kdy pociťujete psací blok, nesnažte se jej za každou cenu překonat. Vaše emoce během psaní článků mohou být stejně klíčové jako podložené informace. Jakmile je člověk pozitivně naladěný, může na svět nahlížet zcela jinak, než když jej něco trápí. Zkuste si proto vždy, když usednete za monitor, zklidnit mysl a k psaní usedat pouze pozitivně naladění. Je tak pravděpodobnější, že svým čtenářům předáte opravdu to, co jste zamýšleli, nijak podložené negativními emocemi. 

Pravidelnost vydávání článků je možná důležitá, pokud do nich však nedáte maximum, nemůžete nikdy vytvořit ten nejpoutavější a nejvyhledávanější článek napříč internetem. K psaní si vytvořte co nejpříjemnější prostředí, zapalte si svíčku, připravte si oblíbený čaj nebo si do sluchátek pusťte pohodový playlist. Jakmile bude připravená vaše mysl, vrhněte se na analýzu publika, klíčových slov a poté již do samotného sepsání nového blogového příspěvku.

Běžte inspiraci naproti

Abyste měli stále o čem psát a nedostali se do psací krize, je vhodné jít inspiraci naproti. Čtěte si pravidelně o tématech, která jsou vašemu blogu blízká, na konkurenčních internetových stránkách, prohlížejte si instagramové příspěvky s tím související, a hlavně! Hlavně si všechny poznatky, které vás zaujmou, zapisujte, určitě se vám budou hodit jako námět pro další psaní. Jakmile budete mít stále o čem psát, můžete články vydávat pravidelně, což je žádoucí, chcete-li se stát atraktivními pro vyhledávače. 

Ideálně si své postřehy a náměty zapisujte do poznámek v mobilu, který máte stále u sebe, nebo si s sebou noste notýsek. Nápad na nový text vás může napadnout kdykoliv a kdekoliv, proto si určitě svoji myšlenku poznamenejte. Později, až budete sedět za monitorem, se bude bez pochyb chodit.  

Nezapomeňte, že aby se blog stal vaší plnohodnotnou prací, musíte se mu věnovat naplno. S tím souvisí nejen vzdělávání se ve vybraném oboru, ale také pravidelnost a kvalitní obsah článků. 

Umožněte svým čtenářům náhled do vašeho soukromí

Jednou z možností, jak se odlišit od zaběhnuté konkurence, je ukázat se čtenářům osobitější formou. Můžete tak učinit skrze článek nebo využitím sociálních sítí. Zkuste pro jednou odhodit svůj strach a obavy a svým čtenářům se otevřete, ukažte jim, jaká osobnost se za vydávanými články vlastně ukrývá. Neznamená to, že na sebe musíte prozradit vše, co se vám v životě přihodilo, avšak zkuste na sebe prozradit například to, co vás přimělo k založení blogu, proč jste si zvolili zrovna tuto náplň a jaká byla vaše očekávání. 

Jakákoliv osobní interakce s publikem se cení. Představíte se jako obyčejný člověk, který má také pocity, zájmy a obavy, o to více fanoušků si tak můžete zajistit. Budou vás totiž cenit nejen pro vaše články, ale také pro vaše vnitro. Pokud v budoucnu budete chtít navázat spolupráce, které budou spočívat v představování vybraného produktu či služby vašemu publiku, důvěra ve vás určitě bude na místě. Navíc nikdy nevíte, kdo si prochází něčím podobným, koho můžete vlastním příběhem inspirovat.

Před zveřejněním článek několikrát překontrolujte

Důležité je zkontrolovat nejen pravopisnou stránku článku, ale také jeho celkový obsah, návaznost tématu nebo kvalitu obrázků. Zamyslete se také nad tím, zda jste článkem splnili účel, zda svým čtenářům touto formou opravdu předáte to, co jste zamýšleli. Chtěli jste tímto textem svým čtenářům pomoci? Předat jim cenné rady? Podělit se s nimi o něco ze svého osobního života? A povedlo se? Po zodpovězení všech těchto otázek ještě omrkněte SEO, zda máte v dostatečné míře zahrnutá klíčová slova, a poté již můžete kliknout na tlačítko publikovat.

Svůj vydaný článek rozhodně nezapomeňte podpořit sdílením na svých sociálních sítích a dostat jej tak do širšího povědomí lidí. 

Doporučený obsah:

viktorie-tiw-blogerka

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

Stáhni si e-booky zdarma

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Bonusový balíček pro rozvoj vašeho digitálního byznysu

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *