Jak monetizovat blog v roce 2024 a začít blogováním vydělávat?

Blogujeme s Viktorií Tiw

Obsah tohoto článku

Práce z domova či práce na dálku se setkává s čím dál větším úspěchem. Mezi největší lákadla patří svoboda rozhodování, přizpůsobení práce vlastním potřebám, a hlavně volnost. Ve výsledku jediné, co budete potřebovat, je notebook s připojením k internetu a hlavu plnou nápadů, protože bez těch by to zkrátka nešlo.

Vydělávat si vlastním blogem v současné době je možné, avšak je dopředu nutné počítat s tím, že se jedná o běh na dlouho na trať. Jak na to, chcete-li si začít blogováním vydělávat i vy?

JE MOŽNÉ VYDĚLÁVAT BLOGOVÁNÍM V ROCE 2024?

Jak již bylo naznačeno výše, přivydělat si vedením blogu možné je. Je však žádoucí, aby si člověk nejen promyslel, na jakou tématiku se bude zaměřovat, aby jeho blog měl ucelený nádech, ale také aby se zamyslel nad způsobem monetizace. Způsobů je totiž hned několik, jaké to jsou?

Affiliate marketing

Pod označením „affiliate marketing“ se ukrývá jeden z nejoblíbenějších, a především nejvýdělečnějších způsobů příjmů.

Prodej vlastních služeb či produktů

Doporučovat však nemusíte pouze cizí produkty, můžete se zaměřit i na prodej vlastních kurzů, výrobků či zboží.

Umístění reklamy

Nejsnazší možnost představuje reklama, kterou si opět umístíte na vlastním blogu a za každý proklik obdržíte odměnu v rozmezí od 0,5 Kč do 5 Kč. Skvělou volbou je reklamní nástroj Sklik, ke kterému však je potřeba, abyste měli IČO.

PR články

PR článek je označení pro placený článek, co byste si pod tím měli představit? Firma vám zaplatí za to, že o ní na svém blogu zveřejníte článek, doporučíte například její služby, výrobky, zkrátka cokoliv, na čem se společně domluvíte.

TIP! Pro více tipů na možnosti výdělku na svém blogu se přihlas do mého online kurzu Blogujeme s grácií a elegancí

Jak založit blog

Nejdůležitějším krokem na cestě za dokonalým blogem je zamyšlení se nad tím, o čem vlastně chcete psát. Je žádoucí, aby se jednalo o témata, ke kterým máte blízko a která spolu nějak souvisí. Ucelenost webu je jedním z faktorů, který ovlivňuje, zda se budou čtenáři na vaše stránky vracet. Sjednotit je tak nutné nejen témata, ale i grafiku. 

Také se zamyslete nad tím, co svým čtenářům chcete předat a kdo se má stát vaším cílovým zákazníkem. Jakmile si ujasníte tyto základní body, můžete se pustit do samotného založení blogu. Nejrozšířenější platformou je WordPress, díky němuž si vytvoříte vkusné stránky rychle a poměrně snadno. Jedná se o bezplatný nástroj, kde si můžete s designem a celkovým rozložením stránky hrát podle vlastních představ.

Jako pomůcku k WordPressu můžete využít můj článek 20 základních nastavení po instalaci WP.

Jakmile budete mít blog založený a upravený podle vlastních představ, začněte ho plnit články. Nejen na začátku je vhodné držet se strategického plánu, který mimo jiné zahrnuje informace, kdy vydávat články. Budete-li texty zveřejňovat pravidelně ve stejnou dobu, budou vaši čtenáři přesně vědět, kdy se na váš blog mají vrátit.

TIP! Zvažte také, zda blog nepropojit i se sociálními sítěmi, které by opět mohly rozšířit publikum.   

TIP2! Už jste četli knihu BLOG ZA MILION? Je to skvělá kniha, která ukazuje, že blogem se dá doopravdy vidělávat a jak na to, to se dozvíte právě v knize! Zde si ji můžete koupit!

Skutečný bloger potřebuje plán

Abyste dosáhli požadovaných výsledků, je do svého plánu nutné zahrnout i jiné faktory, než kterým je pravidelné vydávaní ve stanovený čas. Zkuste si naplánovat také menší cíle, kterých chcete se svým blogem dosáhnout, a čas, do kterého se přejete, aby se vám to podařilo. O jaké cíle se může jednat?

  • Každý měsíc se naučím něco nového, co budu moci zužitkovat ve svých článcích.
  • Za půl roku na svůj blog přivedu XY fanoušků. 
  • Naučím se základy fotografování, které mi pomohou texty posunout na lepší úroveň.
  • Budu se stále zlepšovat v pravopisu.
  • Alespoň jednou týdně okomentuji cizí článek, čímž autor získá zpětnou vazbu a já možnost rozšíření publika.

Cílů je však daleko více, záleží pouze na vás, jaké si zvolíte. Důležité je, aby vás každým dnem posouvaly dál. Stejně, jako je u blogování důležitá znalost pravopisu nebo um vhodného volení slov, je podstatná i vytrvalost. Konkurence blogerů je veliká, proto bude chvíli trvat, než se vaše jméno uchytí. Nic však není nemožné, proto je důležité vytrvat a ve vydávání článků pokračovat. 

Další možnosti přivýdělku

Pořád nejste zcela přesvědčeni o tom, že se vedením blogu dá vydělat? Prozradím vám tak další možnosti, jak toho docílit. 

Doporučuji přečíst článek Je blogování dnes už mrtvé? Rozhovor se spisovatelkou, e-shopařkou a blogerkou Hankou Šormovu

Jedním z nich je například spolupráce. Ta může probíhat například tak, že pokud máte vlastní blog zaměřený na kosmetiku, kontaktuje vás Sephora, která chce skrze váš článek propagovat nové zboží, které právě zařadila do své nabídky. Obdržet tak můžete jak konkrétní propagovaný produkt, tak finanční odměnu. Nebojte se společnosti oslovovat i sami, spíše však prvně začněte u menších projektů než u gigantů, jako je právě zmíněná Sephora. 

Způsob, který mezi českými blogery není příliš rozšířený, avšak v zahraničí se jedná o hojně zastoupenou možnost, je donate. Česky řečeno se jedná o děkovné, kterým čtenáři mohou ocenit autora článků. Výše daru je libovolná a zcela dobrovolná. 

Závěrem

Pokud vás představa zaměstnání copywritera s vlastním blogem láká, vrhněte se do vod psaní ještě dnes. Za pár let by se totiž mohlo stát, že byste toho, že jste to ani nevyzkoušeli, mohli litovat. Nenechejte se proto odradit velkou konkurencí nebo vidinou neúspěchu, šance je tu vždy. Vždy se však držte plánu, morálních hodnot a kvalitního obsahu. 

A pokud si chceš společně se mnou a dalšími ženami vytvořit profesionální blog, který ti bude vydělávat, i když nemáš své produkty nebo nenabízíš své služby, pak se přihlas do akademie blogování kde tě to všechno v půlročním programu naučím.

Doporučený obsah:

viktorie-tiw-blogerka

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

Stáhni si e-booky zdarma

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Bonusový balíček pro rozvoj vašeho digitálního byznysu

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.