Affiliate marketing, aneb jak si vydělávat na svém blogu

Blogujeme s Viktorií Tiw

Obsah tohoto článku

Mnoho z nás si založilo blog nejen, protože je psaní naší vášní, ale také, aby se z naší vášně stalo jednoho krásného dne naše živobytí. Vydělávat na blogem není nemožné, ale chce to mnoho tvrdé práce a velké úsilí. A jak se dá blogem vydělávat v dnešní době?

Tato nová série krátkých článků (o výdělcích na blogu) vám představí několik základních druhů přivýdělku pomocí vašich internetových blogu. Zpeněžte své úsilí a vášeň, která se skrývá za tvorbou vašich blogů.

Vydělávat na blogu není nemožné a když si některou činnost osvojíte, je to mnohdy i velmi jednoduché.

Provizní marketing, nebo-li affiliate marketing

Provizní marketing nebo také affiliate marketing je poslední dobou velmi oblíbený nejen u blogerů. Jedná se o formu přivýdělku na internetu pomocí propagace určitých služeb či produktů. Tyto produkty propaguje bloger na svém internetovém blogu, na sociálních sítích či přes e-maily ve své databázi. Jakmile přes váš unikátní odkaz někdo nakoupí daný produkt, automaticky získáte z jeho nákupu určité procenta provize. 

Kniha Vydělávej blogem od autorky Daniely Jelínkové
Kniha Vydělávej blogem od autorky Daniely Jelínkové

Tahle forma přivýdělku je velice oblíbená a není se čemu divit. Díky affiliate si můžete měsíčně přivydělat od sta až do několika tisíce korun. Přesné vysvětlení tohoto pojmu naleznete v knize Vydělávej blogem od autorky Daniely Jelínkové, kde autorka popisuje provizní marketing následovně:

“Provizní marketing je založený na partnerské spolupráci, která spočívá v doporučování produktů nebo služeb za provize. 

Na jedné straně stojí obchodník, který prodává určitý produkt nebo nabízí služby. Na druhé straně stojí partner, který produkty nebo služby obchodníka doporučuje (propaguje). Trojúhelník doplňuje třetí člověk – kupující. 

Jestliže kupující zakoupí produkt nebo objedná službu přes odkaz partnera, partner získává provizi. Provizí je přitom myšlena finanční částka, která je obvykle určitým procentem z konečné ceny nákupu.” 

Kniha “Vydělávej blogem: konkrétní návod pro všechny blogery a blogerky, jak vydělávat tím, co jste dosud dělali zadarmo”, od autorky Daniely Jelínkové popisuje, jak je možné právě na internetovém blogu vydělávat. Právě tato kniha shromažďuje všechny potřebné informace, jak se blogováním živit v přehledném celku. 

Všem vám doporučuji si knihu přečíst. K zakoupení ji najdete zde.

Kniha Vydělávej blogem od autorky Daniely Jelínkové
Kniha Vydělávej blogem od autorky Daniely Jelínkové

Aby na blogu provizní marketig dobře fungoval není potřeba mnoha technických funkcí. Pro začátek bohatě postačí, pokud daný nástroj pro tvorbu internetového blogu umí vytvořit obyčejný holý text, do kterého bude umístěn unikátní odkaz (produktu, zboží). Což u WordPressu je bezpochyby možné.

Takový odkaz do textu pak vložíme velice snadno. Některé systémy umožňují přidat odkaz pomocí tlačítka, jiné však vyžadují HTML kód, který je následovný.

<a href=“unikatniodkaz“>Text odkazu</a>

Jsou však blogeři, kteří chtějí svůj affiliate marketing ještě více zdokonalit a na svůj web chtějí umístit reklamní bannery s odkazem, případně vytvořit jednoduchý e-shop, kde budou dané produkty nabízet s proklikem na prodejní stránku. Takové funkce už vyžadují mnohem lepší nástroje pro tvorbu internetového blogu jako jsou různé pluginy, případně možnosti tvorby internetového obchodu přímo na webu, nebo jeho propojení s blogem, což je samozřejmě trochu nepraktické už jen kvůli nejednotnému designu.

Reklamní banner se ve WordPressu dá vložit do postranního panelu pomocí HTML kódu, který vypadá nějak takto:

<a href=“http://www.jdoqocy.com/click-8339052-12838633″ target=“_top“>

<img src=“http://www.tqlkg.com/image-8339052-12838633″ width=“450″ height=“57″ alt=““ border=“0″/></a>

Postačí vám k tomu použít nabízený widget v nabídce a to vložit VLASTNÍ HTML. Najdete jej v nabídce Vzhled -> Widgety.

Vložit vlastní HTML kód pro banner
Vložit vlastní HTML kód pro banner

Vytvořit pak jednoduchý e-shop, kde budete produkty nabízet, případně své vlastní (o tom v dalším článku) můžete pomocí pluginu WooCommerce přímo ve WordPressu. Mám tak postavený svůj vlastní Kouzelný obchůdek.

Osobně affiliate marketing využívám především při recenzování knih, kdy do textu přidávám affiliate odkaz na recenzovanou knihu s možností zakoupení u některých mých partnerů. Dříve jsem měla e-shop s výběrem top produktů, které se mi buď líbily, nebo jsem s nimi měla vlastní zkušenost. Proklik do mateřského webu jsem pak měla z mého affil e-shopu přes tlačítko.

Odešla jsem z této varianty, protože to bylo při dámském magazínů, který jsem jednu dobu vlastnila a nabídka dámské módy a kosmetiky, byla pro tento způsob trochu nepraktická a časově náročná na tvorbu, zvláště, když jsem nevyužívala XML féédy, ale externí odkazy, jelikož jsem si produkty do e-shopu vybírala.

Abych se nemusela registrovat do více provizních systémů, využila jsem možnosti registrace na stránkách ehub.cz, kde je zaregistrováno více společností a firem, které umožňují affiliate spolupráci. Registrace je jednoduchá, ovšem je třeba mít IČO, kvůli vystavení faktur a poté si můžete vybrat z mnoha nabízených partnerů ty, kteří vám vyhovují.

Ukázka z kampaní v síti ehub.cz
Ukázka z kampaní v síti ehub.cz

Více o tom, jak se stát affiliate partnerem najdete na jejich stránkách zde.

To by bylo pro dnešní den vše. Jeden z prvních způsobů, jak si pomocí blogu vydělávat. A možná také jeden z prvních důvodů, proč pouvažovat nad založením vlastního blogu. Další tipy na výdělek na blogu najdete v dalším článku již brzy.

Doporučuji si také přečíst tyto články:

Doporučený obsah:

viktorie-tiw-blogerka

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

Stáhni si e-booky zdarma

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Bonusový balíček pro rozvoj vašeho digitálního byznysu

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *