Jako blogerka potřebujete aby váš blog vypadal designově hezky. Je mnoho krásných šablon pro blogy, magazíny i profesní weby. Ale jak si vybrat tu správnou? A co Elementor? Je vhodný pro začátečníky a k čemu mi vlastně bude?
PROČ JE VÝBĚR ŠABLONY NA BLOGU DŮLEŽITÝ?
Výběr vaší šablony blogu, bude mít vliv téměř na cokoliv. Vzhled blogu ovlivňuje mnohé jako třeba čtenost vašich stránek, jejich rychlost načítání nebo třeba i pozice ve vyhledávačích. Výběr vhodné šablony je proto velmi důležitý a tomuto kroku by měl bloger věnovat obzvláště pečlivou práci.
Ideální je minimalistická šablona, která neobsahuje příliš mnoho grafických prvků, které ruší při čtení.
I když se vám šablona při výběru může zdát perfektní a hezká na “náhledovém” obrázku, nemusí to nutně vypadat, že bude sedět vašemu blogu a splňovat účel. Je třeba si pár šablon stáhnout (v případě WordPressu) do své administrace a vyzkoušet aktivací jednotlivých, která sedí přesně vaší představě.
Správná šablona pro blogera vypadá:
- Má v základním nastavení skvělé hodnocení vyhledávačů
- Je vhodná přímo pro blogy
- Sedí struktuře vašeho blogu
- Snadno ji lze editovat
- Podporuje všechny pluginy, které potřebujete
- Má responzivní design
Špatná šablona vypadá:
- Má špatné kódování, což vyhledávače hodnotí záporně
- Editace je obtížná, v některých případech různé části editovat nelze
- Vaše pluginy na ní nefungují správně
Výběr šablony byste neměli vůbec podcenit. Ať už máte jakoukoliv představu o vašem vzhledu, určitě dobře zvažte správné zvolení šablony. A pokud vám free šablony nevyhovují, nebo nemůžete vybrat tu správnou, zkuste se podívat na prémiové placené šablony, nebo si nechte naprogramovat vlastní šablonu, přesně podle vašich představ. Pokud toužíte po tom, aby váš blog byl nejen vašim koníčkem, ale možná také živobytím, pak se to jistě vyplatí.
NOVINKY Z WORDPRESS ŠABLON, KTERÉ MNE ZAUJALY
Z novinek se mi hodně líbí AgencyX Blog, která má zajímavé rozvržení článků na stránce.
Gutenify Magazine má velmi pěkný vzhled, ovšem je vhodná spíše pro online magazíny. Ale na první pohled je přehledná, snadno se dají uspořádat články tak, aby během prvních pár sekund zaujaly nového čtenáře ty správné články, které ho přimějí zůstat. Takovou strukturu mám ráda a když jsem měla svůj vlastní online magazín, přesně tohle jsem vyžadovala.
Za zmínku ještě stojí Krste, která je minimalistická, přehledná a opravdu vhodná pro jakýkoliv blog, díky tomu, že nějak nezáří a nějak se neškatulkuje (myslím jako módní blog, travel apod.)
Jaké šablony využívám já?
Na svém blogu Ženy v online světě využívám šablonu navrženou šablonu za pomocí Elementoru, která za mne má skvělé rozvržení, jaké jsem přesně pro svůj blog potřebovala. Nejvíce se mi líbí to, jak mi Elementor umožňuje si s blogem vyhrát.
Na blogu Viktorie Tiw využívám šablonu Patricia Minimal. Opět jsem zde zvolila minimalismus a jednoduché rozvržení, které se mi líbí a navíc ladí s mými barvami, což mne nejvíce nadchlo.
Využívám také hodně Elementor a nejen u svých klientek, ale také v kombinaci s klasickou šablonou třeba pro tvorbu landing page. Viz. ukázka prodejní stránky postavené na Elementoru zde.
Za mne je to skvělý způsob kombinace, protože klasická WordPress šablona mi neumožňuje takové rozložení na magnet stránce nebo na prodejní, jaké bych chtěla. Zase se mi nechce mít klasicky “profesní” webovky, protože jsem blogerka a hodně tvořím obsah, takže jsem potřebovala to udělat nějak tak, abych měla pěkné landign page, ale zároveň zachovala styl blogu.
To se mi právě povedlo s kombinací Elementoru, což je plugin, který se doinstaluje do WordPressu a poté s jeho pomocí mohu tyto stránky jednoduše tvořit a prostě přidat do menu. Stránky si doslova postavíte kousek po kousku sami jako skládačku.
O tom, zda si zvolit Elementor nebo klasickou šablonu mluví také webařka Anna Fink v našem 1. letním bloggerfestu.
Pokud jste se rozhodli pro dráhu blogerky a přemýšlíte, jakou šablonu zvolit, aby váš blog vypadal profesionálně, pak doporučuji vybrat si některou z klasických wordpressových šablon, které mají blogové rozložení. Topka je třeba Patricia Minimal.
Poté bych tuto šablonu doplnila o plugin Elementor a tvořila na něm landing page (to je ta “přistávací” stránka, na kterou zvete ze sociálních sítí a z reklamy, která má třeba magnet) a také prodejní stránky, aby to vypadalo profesionálně.
Můj tip! Abys měla pěkně vypadající přistávací stránku nebo prodejní stránku můžeš také využít Canvu a jejich doménu zdarma a vytvořit si na pár kliků profesionálně vypadající stránku v tvých barvách. Návod i hotovou šablonu k upravení najdeš v online klubu Kreativní poradna.
P.S. Právě tato prodejní stránku na online klub je vytvořená pomocí Canvy.
Snad vám tento článek pomohl v tom, ujasnit si, jak moc je důležitý výběr vhodné šablony a že se nemusíte bát zvolit ani Elementoru, je v češtině a zvládnete ho určitě i vy. Uvidíte, že si ho pak zamilujete. Pokud máte nějaké otázky nebo chcete sdílet své oblíbené šablony s ostatními blogerkami, pak za námi přijďte do masterclass Ženy v online světě.