MEDITACE JAKO NÁSTROJ SEBEROZVOJE

Blogujeme s Viktorií Tiw

Obsah tohoto článku

Tento článek pro vás připravila Michaela Novotná (www.silaispirace.cz) – bloggerka, průvodkyně seberozvoje a žena, která se rozhodla převzít (z)odpovědnost za svůj život

Cesta seberozvoje je vlastně nikdy nekončící cesta. Celý život máme možnosti, příležitosti se učit, rozvíjet a sytit tak svoji duši. Na mé cestě za mým vědomějším já, snazším životem jsem se naučila meditovat.

Meditace je tak trochu kontroverzní téma. Někdo ji považuje za příliš ezo, někdo na ní nedá dopustit. Sama za sebe však mohu říci, že meditace je skvělým nástrojem seberozvoje. Meditace nás učí přítomnému okamžiku, zklidnění, zpomalení, ale i po fyzické stránce správnému držení těla. Když jsem s meditacemi začínala, tak z rovného sezení mě bolela záda, myšlenky mi pořád těkaly sem a tam. Nedokázala jsem se řádně soustředit. V dnešní zrychlené době, kdy se všichni za něčím honíme je až umění najít si 10 minut pro sebe a jen dýchat.

A začátky opravdu umí být náročné, nepohodlné. Ono cokoli co souvisí se seberozvojem je něco, co je nepohodlné, musíme překonávat překážky a vystupovat ze své komfortní zóny.

Proto zkuste otevřít svou mysl a být tzv. „open-minded“, nezatracujte meditaci jako něco pouze pro mnichy v klášteře, ale zkuste třeba týden, dva každý den meditovat. Stačí 5 – 10 minut, můžete si to jakkoli zpříjemnit. Zapálit svíčku, uvařit si bylinkový čaj, prostě cokoli co vám prostředí zútulní. Meditační koutek si můžete udělat doma, není to nic náročného. Stačí polštář a příjemná deka. Pár svíček nebo aroma lampa. Do začátku doporučuji poslouchat řízené meditace, kdy vás hlas povede, jak pracovat se svojí myslí.

Já osobně medituji s chytrými hodinkami, které zaznamenávají můj tep a hodnoty jsou neuvěřitelné. Samozřejmě, chce to praxi. V opakování činnosti je kouzlo úspěchu. Nicméně již po prvních pár minutách meditace ucítíte zklidnění a větší soustředění. Pravděpodobně se vám i bude pracovat po celý den lehčeji a snadněji.

V dlouhodobém pohledu meditace přináší:

  • Uvolnění myšlenek – když už jsem se naučila, jak se nevěnovat myšlenkám, které mi přicházejí během meditace, zjistila jsem, že takových deset minut soustředění se na dech mi přinese uvolnění mysli. Cítím se v hlavě lehčí a nemám ji jak pátrací balon. Když medituji večer, tak ať byl předchozí den jakkoli náročný ulehám do postele s prázdnou a klidnou hlavou.
  • Lepší spánek – snáz se mi usíná, spánek je hlubší. Velmi doporučuji meditaci, když nemůžete usnout, klidně i v posteli. Párkrát se mi již stalo, že jsem začala meditovat a o konci meditace už nevěděla. Spánek je i hlubší a v noci se tolika nebudím. 
  • Čas pro sebe – Ano, když medituji tak tím získávám chvilku pro sebe, kdy mě nikdo neruší. Takový čas stojí za to. Dobíjí totiž baterky a dodává mi energii na další chvilky. Zajímavé je, že po ukončení meditace dostávám nové nápady, které si okamžitě zapisuji. Občas po meditaci bývám k nezastavení a chrlím nápady.
  • Větší produktivita –  Pokud medituji dopoledne, pak zjišťuji, že během dne toho stihnu daleko více. 
  • Méně stresu – jen tak něco už mé myšlenky nerozhází, protože díky meditacím vím, jak pracovat s myslí. Dokážu se lépe soustředit na jednu konkrétní věc, kterou je potřeba vyřídit. Tím, že pracuji jen na jedné věci a neprovozuji multitasking, pak pracuji rychleji, efektivněji a přesněji. 

Meditace ale můžeme také využít k vizualizacím. Tedy k tomu, kdy si představujeme naše sny, naše cíle, naše vize. Je to dobrý prvotní krok k tomu, jak chceme, aby náš život vypadal v jakékoli oblasti života. 

Zkuste tedy odložit přesvědčení, která máme a dejte šanci další příležitosti, jak se rozvíjet, i když netradičním způsobem.  

Doporučený obsah:

viktorie-tiw-blogerka

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

Stáhni si e-booky zdarma

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Bonusový balíček pro rozvoj vašeho digitálního byznysu

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *