POSLEDNÍ vydání e-magazínu ONLINE stahuj TADY!

NETVRĎTE, že nevíte nic o SEO dokud si nepřečtete TENTO ČLÁNEK

Obsah tohoto článku

SEO vychází z anglické zkratky Search Engine Optimization, v češtině bychom to přeložili jako optimalizace pro webové vyhledávače. Většina majitelů online magazínů, firemních webů nebo blogů si myslí, že je SEO velmi těžké, opak je však pravdou. Jestli zvládnete základy a pochopíte o co v SEO jde, přijdete tomu velmi rychle na kloub.

Díky SEO se můžete snadno a rychle dostat do popředí všech vyhledávačů. 

Základem je umět správně využít daná klíčová slova, které obsahuje vaše stránka a využít je pro optimalizaci webu. Tím se vám může také velmi snadno zvýšit návštěvnost vašich stránek, když se zobrazíte, po zadání klíčového slova návštěvníkem, mezi prvními.

Linkbuilding, tedy budování zpětných odkazů

Další z důležitých součástí SEO je budování zpětných odkazů vaší stránky. Tyto zpětné odkazy jsou velmi důležité. Můžete je získat dvěma způsoby buď zdarma nebo za ně zaplatit.

Zpětné odkazy hrají stále důležitou roli při rozhodování o umístění vašeho webu ve výsledcích vyhledávání. Pokud o vás mluví na všech webech a odkazují jejich návštěvníky k vám, jste na dobré cestě k úspěchu. – zdroj e-book Co se změnilo ve vyhledávání? – Včeliště.cz

Získat zpětné odkazy ZDARMA můžete:

 • Prolinkováním vašeho webu. (Pokud na sebe budou jednotlivé stránky odkazovat, můžete tak získat jednoduše interní odkazy.)
 • Účastnit se diskuzních fór.
 • Psát komentáře na stránkách s podobným tématem.
 • Přispívat do zpravodajských magazínů.
 • Publikovat váš článek na blogu se stejným či velmi podobným zaměřením.
Návrh co je to SEO uživatele Viktorie Tiw

Placené odkazy jsou poslední možností.

Za odkazy zaplatíte od 150 Kč do řádů tisíců. Podle toho, jak velký je daný web a jakou má návštěvnost. Samozřejmě je třeba se dívat také na kvalitu daného webu, protože pokud si zaplatíte zpětné odkazy na webu, který není kvalitní a určitě nemá ani 300 návštěvníků za týden pak je takový zpětný odkaz k ničemu.

Seznam stejně jako Google dokáže dnes lépe než před několika lety posoudit, jaký odkaz je koupený a jaký byl získán přirozenou cestou.

zdroj e-book Co se změnilo ve vyhledávání? – Včeliště.cz

Je na vás, jakou možnost si vyberete a čemu dáte přednost. Jsou tu také možnosti výměny odkazů ze stejně zaměřených webů. Takových poptávek na výměnu odkazů je na internetu spousta, tak se po nich zkuste podívat. Třeba zde najdete to, co právě hledáte.

Jak získat dobré pozice ve vyhledávačích

Každý majitel webu se chce dostat e svou stránkou na ty nejlepší pozice ve vyhledávačích. Ty nejlepší pozice můžete získat právě díky SEO, ovšem i kvalitním webem, který návštěvníky zaujme a předá jim cenné informace, kvůli kterým se rozhodli navštívit váš web.

Struktura webu je jedním z důležitých faktorů on-page optimalizace vaší stránky pro vyhledávače.

zdroj e-book 15 prvních SEO kroků při tvorbě nové stránky – Včeliště.cz

Několik tipů, jak získat dobré pozice ve vyhledávačích:

 1. Kromě analýzy klíčových slov a budování zpětných odkazů se zkuste zaměřit také na kvalitu vašeho webu.
 2. Doplňte chybějící stránky, přepište články do lepší kvality.
 3. Podpořte své texty kvalitními obrázky z dostupných fotobank nebo vlastních zdrojů.
 4. Prolinkujte web, aby návštěvníka dostal vždy tam, kam potřebujete.
 5. Doplňte meta popisky, a hlavně si zkontrolujte všechny své texty. 
zdroj: vlastní

Váš web může být překrásný, ale hrubky, špatná interpunkce nebo nevzhledné formátování textů čtenáře odradí hned na začátku. Opustí vaše stránky a už se k nim nevrátí. Vy tak můžete přijít o potencionálního zákazníka, jen kvůli špatným textům. Proto pokud si na tvorbu textů netroufáte, napište nějakému copywriterovi a poptejte se u něj, za kolik vám otextuje vaše stránky. Díky copywritingu můžete mít kvalitní texty na váš kvalitní web a získat tak více návštěvníků, a tedy i více potenciálních zákazníků.

Hlavně nezapomeňte na správnou strukturu webu. Protože jen díky ní se návštěvník na vašich stránkách neztratí a snadno najde to, co hledá.

Struktura stránky by měla vyplynout z analýzy klíčových slov. Měla by být vhodným kompromisem mezi uživatelskou přehledností a optimalizací pro vyhledávače.

zdroj e-book 15 prvních SEO kroků při tvorbě nové stránky – Včeliště.cz

Správná struktura webu vypadá následovně:

 • Je přehledná. Návštěvník se musí během pár minut dokázat zorientovat na stránce.
 • Je jednoduchá. Složitá struktura webu návštěvníky pouze mate. Ve většině případů to pak končí tím, že z vašich stránek odejdou.
 • Má jasný cíl. Z hlediska SEO by měla obsahovat určitá klíčová slova a plnit cíl webu.
 • Stane se kompromisem mezi SEO a použitelností webu pro uživatele.
 • Jasná navigace mezi úrovněmi struktury webu je také velice důležitá. Návštěvníci by se měli snadno dostat do nadřazené kategorie či na hlavní stránku webu.

Několik slov závěrem

Nezapomeňte se při tvorbě webových stránek hlavně bavit. Práce na webu a správném nastavení SEO by měla být zábava. Z počátku se tato práce může zdát být velice těžká a složitá, ale časem si jednotlivé úkony osvojíte a práce vám půjde od ruky. Žádný učený z nebe nespadl. Nenechte se proto zaleknout prvním či druhým neúspěchem. Jednou se vám to určitě podaří na 100 % a do té doby zkoušejte, objevujte a bavte se!

Nenechte se zaleknout prvním či druhým neúspěchem. Žádný učený z nebe nespadl. 

zdroj: vlastní

Tipy na vhodné publikace ke studiu

Článek vám nestačil a chcete se dozvědět mnohem víc? Toužíte po větší dávce informací? Pak si přečtěte následující publikace odborníků.

„Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.“ – Jan Amos Komenský

Tištěné publikace:

 • DOVER, Danny a Erik DAFFORN. SEO: optimalizace pro vyhledávače profesionálně. Brno: Zoner Press, 2012. Encyklopedie webdesignera. ISBN 978-80-7413-172-1.
 • PROCHÁZKA, David. SEO: cesta k propagaci vlastního webu. Praha: Grada, 2012. Průvodce (Grada). ISBN 978-80-247-4222-9.
 • DOMES, Martin. SEO: jednoduše. Brno: Computer Press, 2011. Naučte se za víkend (Computer Press). ISBN 978-80-251-3456-6.
 • KUBÍČEK, Michal a Jan LINHART. 333 tipů a triků pro SEO: [sbírka nejlepších technik optimalizace webů pro vyhledávače]. Brno: Computer Press, 2010. ISBN 978-80-251-2468-0.
 • KUBÍČEK, Michal. Velký průvodce SEO: jak dosáhnout nejlepších pozic ve vyhledávačích. Brno: Computer Press, 2008. ISBN 978-80-251-2195-5.
 • GRAPPONE, Jennifer a Gradiva COUZIN. SEO: Search Engine Optimization : ovládněte SEO a získejte výhodu před konkurencí : optimalizujte své webové stránky pro vyhledávací servery přiveďte na své stránky zákazníky dříve, než to udělá konkurence. Brno: Zoner Press, 2007. Encyklopedie webdesignera. ISBN 978-80-86815-85-5.
 • SIROVICH, Jaimie a Cristian DARIE. SEO v PHP: programujeme profesionálně. Brno: Computer Press, 2008. Programmer to programmer. ISBN 978-80-251-2083-5.
 • SMIČKA, Radim. Optimalizace pro vyhledávače – SEO: jak zvýšit návštěvnost webu. Dubany: Jaroslava Smičková, 2004. ISBN 80-239-2961-5.

E-booky:

Ahoj, já jsem Viktorie tiw

Jsem kreativní blogerka a zakladatelka online projektu Ženy v online světě. Jsem hrdou maminkou malého skřítka a také milovnicí fantasy knih a seriálů. Potěší mne balíček gumítků a procházka v přírodě nebo pokec s kamarádkou. A co tebe?

Nezapomeň si stáhnout

Aktuální vydání e-magazínu ONLINE. Příběhy, které inspirují. 

Rubriky

O autorce:

Viktorie Tiw

Viktorie Tiw

Jsem Viktorie Tiw, váš průvodce světem blogování, který vaše podnikání posune zase o krok dál.

Pokud máte nějaké dotazy týkající se blogování nebo monetizace, zanechte je prosím v komentářích níže nebo v naší masterclass skupině, odpovím na ně Vaše Viky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.