Samy si můžete položit otázku: „Co mě drží zpátky?“ Nebo: „Jaký je můj vztah k řízení auta?“ Nebo: „Jakým způsobem může řízení auta přispět k mým cílům a celkovému rozvoji?“ Pokud se o téma chcete více zajímat, připojte se do facebookové skupiny „Sebevědomá žena za volantem“ a přijměte jako dárek mini kurz zdarma a odhalte potenciál, který ve vás dřímá. Ponechejte strach z řízení auta jednou pro vždy za sebou a staňte se sebevědomou řidičkou, která ovládá nejen volant svého auta, ale také volant svého vlastního života.
Ve světě plném různých možností je právě řízení auta velkou výzvou, která může posílit nejen vaši schopnost překonávat strach, ale přinést také nové dovednosti a zkušenosti do vašeho života. Buďte odvážnou ženou, která se nebojí usednout do auta za volant a ovládat a řídit svou vlastní cestu.
Pokud se jako žena zajímáte o řízení auta a chcete se svého strachu zbavit a rozvíjet se v oblastní řízení auta, jsem tu pro vás já a má podpora. Mou podporu získáte ve facebookové skupině „Sebevědomá žena za volantem“ a také jsem vytvořila podpůrné online programy zaměřené jak na osobnostní rozvoj spojený s přípravou na řízení auta, tak metodický program do praxe. Kurzy vám poskytnou nejen technické dovednosti, ale také podporu a motivaci, které vám pomohou překonat vlastní strach a dosáhnout tak sebejistoty za volantem. Začněte svou cestu k osobnímu rozvoji a objevte tak nové možnosti, které vám otevírá právě řízení auta.
Pro mnoho žen představuje řízení auta zdroj úzkosti, depresí a strachu. Bez ohledu na to, jestli se jedná o nedostatek vlastní sebedůvěry, předchozí negativní zkušenosti či společenského očekávání, strach z řízení auta může bránit ženám v dosažení svobody a rozvoji vlastních řidičských dovedností. Příprava na roli řidičky je jedním z důležitých kroků v osobním rozvoji ženy řidičky.
Článek je zaměřený na pochopení ženského vnímání vztahu k řízení auta a na důvody, proč se některé ženy bojí auto řídit a také na to, jak se svého strachu zbavit a rozvinout se v roli řidičky.
Vztah žen k řízení je velmi komplexní, i když to tak na první pohled nemusí být vůbec vidět, a je ovlivněný mnoha faktory. Jedním z faktorů může být kultura společnosti, která může hrát zásadní roli při formování přesvědčení žen o jejich vlastních schopnostech a dovednostech za volantem. Různými stereotypy a přesvědčeními mohou ženám vkládat myšlenku, že jsou horšími řidičkami než muži. Takové myšlenky mohou vést k nedostatku sebedůvěry, nízkému sebevědomí a strachu z vlastního selhání. Proto je velmi důležité uvědomit si, že rozdíly mezi řidiči v oblasti řízení auta jsou spíše výsledkem společenského vnímání než biologických faktorů.
Každá žena je velmi individuální a stejně tak je velmi individuální její vnímání řízení auta. Proto každá žena, která pociťuje strach z řízení auta má svůj vlastní důvod, který může pramenit z traumatu prožitého při autonehodě (z jakékoli perspektivy) nebo z jiné negativní zkušenosti za volantem. Také strach z řízení auta může pramenit z obav ze situací v provozu, z neznámého prostředí či nedostatečných zkušeností a vzdělání v oblasti řízení a bezpečnosti jízdy. Občas každý z nás pocítil strach z řízení auta, a i takový občasný strach je zcela přirozený a setkat se s ním můžeme prakticky kdykoli. A nemusí se nutně týkat pouze žen.
Proces překonávání strachu může vyžadovat velkou dávku času a někdy až opravdu neuvěřitelnou trpělivost. Každopádně, zbavit se strachu je prvním zásadním krokem ke svobodě a vlastnímu rozvoji jak osobnostnímu, tak tomu řidičskému. Příprava na roli řidičky by měla zahrnovat jako technické dovednosti, tak i vlastní sebeuvědomění, rozvoj sebevědomí a sebedůvěry. Samotný proces překonávání strachu z řízení auta může zahrnovat také konfrontaci s obavami, které ženy pociťují na různých úrovních a také může zahrnovat postupné zvykání si na prostředí v autě za volantem a neustálé zdokonalování se nejen v oblasti řízení auta. Je důležité najít vlastní motivaci a podporu, které ženě pomohou překonávat vlastní obavy a dosáhnout tak svých cílů.
Já sama vnímám řízení auta jako kombinací hard a soft skills. Hard skills zahrnují technické dovednosti, jako je například samotné ovládání vozidla, řidičské dovednosti jako je parkování, znalost zákona o silničním provozu a také jeho dodržování v praxi. Soft skills jsou zase potřebné pro bezpečnou a sebejistou jízdu. Zahrnuje také komunikaci s ostatními řidiči, rozhodování se v různých dopravních situacích, sebeovládání, udržování soustředěnosti a klidu a také určitou dávku empatie, a tyto soft skills mohou ženy rozvíjet právě prostřednictvím řízení auta. A rozvoj především zmíněných soft skills má pozitivní vliv na sebevědomí a schopnost efektivně a bezpečně reagovat na různé situace v provozu a také se pozitivně prolínají s běžnými situacemi, s kterými se v životě dnes a denně setkáváme.
Je třeba také zmínit, jaké výhody má řízení auta pro náš běžný život. Podívejme se na některé z nich:
- flexibilita – kdykoli potřebujete, vezmete klíče od auta a jedete. Ať už se jedná o zapomenutou věc v obchodě, nepasující jízdní řády, tak i třeba akutní situace. Když cestujete, kamkoli, můžete si přesně podle svého naplánovat cestu, zastavit si, když potřebujete pauzu, zajet si na hůře dostupné místo, které se vám líbí.. a také je auto výborným pomocníkem v rámci rodinného managementu.
- pohodlí – vozíte si svůj bezpečný a pohodlný prostor. Auto nám umožňuje vytvořit si ten nelepší a nejpohodlnější obývák na kolech, kamkoli a kdykoli jedete. Můžete si nastavit vhodnou teplotu, pustit si svou oblíbenou hudbu, zpívat si, povídat si, dát si do auta vůni, která s vámi ladí, dodat si vhodné doplňky do auta, abyste měly vše potřebné po ruce. Jakkoli samy chcete, tak si můžete upravit prostředí v autě tak, aby pro vás bylo opravdu pohodlné a cítily jste se v něm na svých cestách bezpečně a na řízení se také těšily.
- pocit bezpečí – v dnešní době a silničním provozu to úplně bezpečně někdy nevypadá. Ale toto závisí na mnohých faktorech. V rámci bezpečí bych ráda zmínila, že když máme své auto, svůj prostor, můžeme si vybrat trasu, kterou považujeme za bezpečnou – například můžeme jet trasou, která je více frekventovaná, ale třeba kratší, nebo méně frekventovanou a trošku delší a podobně. Můžeme se tak vyhnout oblastem, které by nás více stresovaly a byly nám jakkoli nepříjemné. Nebo ve večerních hodinách se nemusíme trmácet na zastávku autobusu, tramvaje nebo vlaku a můžeme se uchýlit do bezpečného prostoru svého auta, do kterého usedáme. Díky tomu tak můžeme snížit riziko nežádoucích stresových situací.
Řízení auta má mnoho výhod, jak praktických, i různě úsměvných. Máme také druhou stranu mince a nejčastější nevýhodou v rámci řízení auta můžeme vnímat z praktického hlediska jako je pořízení nevhodného vozidla (například velikost, výbava nebo typ pohonných hmot), náklady na vlastní servis vozidla, hlídání platnosti STK, pojištění a ne vždy levný provoz auta nebo v provozu omezení prostoru pro parkování a zvýšení stresu při hustém provozu nebo nepřehledných dopravních situacích.
Ing. Bohdana Anna Šafranová, instruktorka autoškoly, koučka s terapeutickým přesahem se zaměřením na ženy neřidičky i řidičky
Web: https://bohdanasafranova.cz
Chceš publikovat na mém blogu také svůj vlastní článek s odkazy a know-how? Pak se přidej do mojí masterclass skupiny, kde najdeš víc informací o tom, jak u mne můžeš využít PROMO zdarma.